Koktajl na bazie:

Cosmopolitan

Ocena:

7.3

Cosmopolitan

W shakerze Kieliszek koktajlowy Niska zawartość alkoholu

Pora serwowania: o każdej porze

Przygotowanie:
  • Do shakera należy włożyć kostki lodu, następnie wlać wódkę oraz sok żurawinowy, sok z limony i curacao. Zamknąć shaker a następnie mieszać przez około 8 do 10 sekund
  • Przelać do koktajlowego kieliszka poprzez sitko barowe
  • Skórką z limonki (pasek) wyciskać nad kieliszkiem, tak aby uwolniła olejki eteryczne, następnie włożyć ją do koktajlu

Historia

Według International Bartenders Association orginalna recepta była oparta na wódce cytrynowej (cytrynówka). Cosmopolitan jest związany z rodziną drinków tzw. cranberry coolers (chłodzące oparte na żurawinie), jak np. Cape Codder.

Pochodzenie Cosmopolitan jest dyskusyjne, dzieje się tak za sprawą tego że został on stworzony przez kilku barmanów w tym samym okresie czasowym - lata 70-te. Wiadomo że jego propagatorem w San Francisco był John Cain, który przywiózł go tam w 1987 roku z Midwest. W tym samym roku na Manhattanie, powstała znana na całym świecie wersja tego koktailu stworzona przez Tobiego Cacchini, która bazowała na słabo opisanej wersji receptury stworzonej przez Cheryla Cooka.

Popularność

Drink Cosmopolitan zyskał popularność bardzo szybko, zaczął się on pojawiać od Provincetown poprzez Nowy York, Cleveland i Cincinnati aż do San Francisco (za sprawą Caina).

Największą popularnośc jednak, Cosmopolitan zyskał w latach 90tych. Według Briana Goughertego, drink ten zdobył niebywałą popularność wsródł młodych kobiet, a to poprzez serial telewizyjny Sex w Wielkim Mieście (Sex and the City), gdzie Sarah Jessica Parker grająca Carrie Bradshaw, często zamawiała go gdy wychodziła z dziewczynami do baru. W samym serialu, był nawet wątek odnoszący się do popularności Cosmopolitan, kiedy Miranda zapytała Carrie dlaczego przestała pić Cosmo, na co odpowiedziała 'ponieważ wszyscy inni zaczęli go pić'.

Jednak nie tylko telewizja przysporzyła Cosmopolitan popularności, również firma Demeter Fragrance Library stworzyła wodę kolońską o zapachu koktajlu cosmopolitan.

 

Tagi: Klasyk, żurawina

Komentarze użytkowników

Jeszcze nikt nie zostawił swojego komentarza... Bądż pierwszy i skomentuj ten materiał!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a my co piątek dostarczymy ci najlepsze przepisy na weekend prosto na twoją skrzynke!